Az MNM Nemzeti Régészeti Intézete és az MVGYOSZ szervezésében megvalósuló következő ismeretterjesztő alkalmon, a 2024. június 7-én tartandó régészeti előadáson több ezer évre, sőt évtízezredekre tekintünk vissza a Kárpát-medence történetében. A program a két szervezet által aláírt együttműködési megállapodás keretében valósul meg.

A júniusi alkalmon a kezdetekre megyünk vissza, hogy megismerkedhessünk a társadalom működésének kezdetével, megcáfolva történelmi mítoszokat. Az őskőkori ember élete és mindennapjai, hitvilága és környezete lesz terítéken, valamint tárgyalni fogjuk, mit is jelent az ún. „neolitikus forradalom”, vagyis hogyan jelentkeztek hazánk területén az első mezőgazdasággal foglalkozó közösségek emlékei, miként ismerhetjük meg őket a régészeti emlékanyagban. A mamutra vadászó eleinktől eljutunk a falvakat létesítő, gazdálkodó, állatokat tartó és növényeket termesztő, halászattal, erdőgazdálkodással foglalkozó emberekig, akik a rézkorra már aranytárgyakat készítenek és kocsimodelleket formáznak agyagból. Az érdeklődők kezükbe vehetik egykori kő- és csonteszközeik, fegyvereik és egyedülálló kultusztárgyaik hiteles másolatait éppúgy, mint egyszerűségükben is különlegesen szép edényeiket. Ezáltal bepillantást nyerhetnek egy olyan varázslatos világba, melyet napjainkban száműztek az iskolai tankönyvekből.

Straub Péter kiválasztja a júniusi előadáson bemutatandó tárgyakat

Straub Péter kiválasztja a júniusi előadáson bemutatandó tárgyakat

Az előadást Straub Péter (régész) tartja.

Technikai információ:
Időpont: 2024. június 7. 10:30 óra
Helyszín: 1146 Budapest, Hermina út 47., az MVGYOSZ székháza, a Sipeki-villa.

Az előadásra látássérült érdeklődők jelentkezését tudjuk elfogadni.

 

 

Az esemény sajtónyilvános. A program ideje alatt kép- és videófelvételek készülnek, melyek közösségi oldalakon is megjelenhetnek.

A programon való részvétel díjmentes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy a részvételi szándékát az MVGYOSZ elérhetőségeinek egyikén jelezze.