A költészet napján, 2021. április 11-én hirdette meg az MVGYOSZ a Vak és gyengénlátó költők és írók antológiája II. szépirodalmi pályázaton való részvétel lehetőségét. A kapcsolódó felhívást és a jelentkezési lapot a híranyagban találják.

FELHÍVÁS

Vak és gyengénlátó költők és írók antológiája II. szépirodalmi pályázaton való részvételre

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) harminc év után újra meghirdeti a Vak és gyengénlátó írók és költők antológiája határokon átívelő Kárpát-medencei szépirodalmi pályázatot.

Előzmények

1990 októberében született meg a gondolat, hogy a látássérült költők és írók műveit össze kell gyűjteni. A következő év januárjában dr. Baranyi Imréné, Lak István és Rózsa Dezső vezetésével megkezdődött a gyűjtőmunka, amely 1991 végére fejeződött be. Ennek az áldozatos munkának és Körmendi Lajos szerkesztésének eredményeként jelent meg 1992-ben az Óda a fényhez – Vak és gyengénlátó költők és írók antológiája, amely 36 szerző 106 művét tartalmazta. A több ezer példányban készült kötet a kétezres évek elejére elfogyott, utánnyomását 2005-ben az NKA támogatta.

A pályázat célja

Az MVGYOSZ több mint száz éve képviseli a látássérült emberek érdekeit Magyarországon. A szövetség szolgáltatásai és érdekképviseleti munkája a vak és gyengénlátó polgárok esélyegyenlőségének megteremtésére irányul az élet minden területén, legyen az a közszolgáltatásokhoz, az oktatási inklúzióhoz, a munkavállaláshoz, vagy a kulturális értékekhez való hozzáférés joga, valamint az amatőr művészeti alkotáshoz és az előadóművészet gyakorlásához kapcsolódó lehetőségek.

Jelen felhívás célja, hogy publikációs lehetőséget biztosítson a Kárpát-medencei szépirodalmi műveket író látássérült alkotóknak, összegyűjtve és rendszerezve ezen speciális alkotói kör munkásságát. A pályázat kiírója Az óda a fényhez antológia kiadása óta (1992) eltelt időszak műveit várja. Az antológia síkírásban, hangos és Braille változatban is megjelenik.

Nevezési feltételek

A pályázónak rendelkeznie kell:

  • az MVGYOSZ bármely tagegyesületénél kiállított, érvényes tagsági igazolvánnyal, vagy
  • valamely határainkon túl működő látássérülteket tömörítő szervezet, szövetség, egyesület vezetőjének igazolásával, vagy
  • a látássérültség okán megállapított ellátásról szóló határozattal, vagy szemészorvos látássérültséget igazoló hivatalos dokumentumával.

A részvétel további feltétele a jelentkezési lap visszaküldése, valamint egy maximum 1500 karakter terjedelmű bemutatkozás megküldése egy, az alkotóról készült portréfotó kíséretében.

A pályázat részletei

A pályázat nyelve: magyar.

Életkori megkötés nincs, minden látássérült személy pályázhat a Kárpát-medencéből, a pályaművek azonos elbírálás alá esnek. A művek témájára irányuló megkötés nincs.

A pályázaton minden alkotó maximum öt verssel és/vagy két prózai művel pályázhat. A próza kategória esetében – szóközökkel együtt – maximum 15.000 karakter terjedelmű művekkel lehet pályázni. A karakterszám prózai művenként értendő.

Az elsőközlés nem feltétel, a pályázat kiírója mindkét kategóriában elfogadja a már máshol megjelent műveket és az új, a pályázati kiírásra készült alkotásokat is.

Formai előírások

A pályaműveket Word formátumban kérjük benyújtani, 12-es Arial betűtípus használatával. Az alkotó fotóját min. 500 dpi-s felbontásban, min. 1 Mb-os méretben kérjük csatolni.

Határidők

A pályázat meghirdetése: 2021. április 11.

A művek és a személyes ismertető beérkezési határideje: 2021. szeptember 30.

Az antológia várható megjelenése 2022 októbere

A jelentkezési lapot, az alkotó fotóját és az alkotásokat az info@mvgyosz.hu címre kérjük küldeni.

Az antológia összeállításában részt vesz:

Karafiáth Orsolya költő, fordító és publicista;

dr. Baranyiné Miks Mária amatőr költő;

Szilágyi Ildikó, az MVGYOSZ könyvtárosa;

Sztakó Krisztina, a Vakok Világa folyóirat szerkesztője, az MVGYOSZ elnökségének tagja;

Iván Péter bölcsész, az MVGYOSZ munkatársa.

Díjazás

A bíráló bizottság által kiválasztott mű vagy művek megjelentetése a vak és gyengénlátó költők és írók antológiájában, mely kiadványból minden abban szereplő alkotó egy példányt kap. Az antológia szerzői emléklapot kapnak, amelyet a kötetbemutató ünnepélyen vehetnek át az MVGYOSZ elnökétől.

Letölthető mellékletek

Jelentkezési lap antológia 2021 nyilatkozattal

MVGYOSZ antológia felhivás 2021