Írásos megállapodásban erősítette meg a MÁV Zrt. és az MVGYOSZ a két szervezet között évek óta zajló és az elmúlt időszakban egyre intenzívebbé váló szakmai együttműködést. A megállapodás célja, hogy a hazai vasúti közlekedés színvonala és annak egyenlő esélyű hozzáférhetősége folyamatosan fejlődjön.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének kiemelt célja feltárni azokat a lehetőségeket, feltételeket és eszközöket, amelyek a látássérülésből eredő hátrányok leküzdését szolgálják. A szövetség komplex érdekképviseleti tevékenységet fejt ki a vak és gyengénlátó személyek önálló és biztonságos közlekedése, valamint az infokommunikációs akadálymentesség megvalósítása érdekében. Ennek során együttműködik különböző állami és társadalmi szervekkel, szolgáltatókkal annak érdekében, hogy minél szélesebb körben megvalósulhasson az egyenlő esélyű hozzáférés, valamint a polgárok és a közhatalmat gyakorló, vagy közszolgáltatást nyújtó szervek közti hatékony kommunikáció. Ennek jegyében 2021-ben a szövetség és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) között már létrejött egy együttműködési megállapodás, most pedig a MÁV Zrt.-vel került sor hasonló szerződés aláírására.

A MÁV Zrt. elkötelezett az egyenlő esélyű hozzáférési problémák megoldását célzó közösségi kezdeményezések támogatása iránt. Ezen szándék teljesülését célozza a szervezet ötévente felülvizsgálatra kerülő akadálymentesítési stratégiája, valamint a 2017-ben létrejött Akadálymentesítési Munkacsoport működtetése. A társaság célja a vasúti közlekedés elérhetővé és komfortossá tétele a társadalom lehető legszélesebb köre számára.

A két szervezet között az elmúlt évtizedben folyamatosan zajlottak egyeztetések az újonnan épülő és megújuló vasúti létesítmények akadálymentesítése tárgyában. A MÁV akadálymentesítési stratégiájának és munkacsoportjának létrehozásával elindult a szervezeten belül egy tudatos törekvés a közlekedési képességükben korlátozott utasok esélyegyenlőségének biztosítására, ami a vak és gyengénlátó embereket számos tekintetben érinti.

A 2022. március végén megkötött együttműködési megállapodásban foglaltak messze túlmutatnak a vasúti létesítmények fizikai akadálymentesítésével kapcsolatos szakmai egyeztetéseken. Az együttműködés kiterjed többek között a látássérült célcsoport speciális igényeinek, utazási szokásainak felmérésére, a számukra akadálymentes utazást biztosító műszaki megoldások felkutatására, közös tesztelésére és a bevált rendszerek beépítésére a szolgáltató infrastruktúra-fejlesztési folyamataiba, a két szervezet által közösen megvalósítható kutatás-fejlesztési projektek elindításának lehetőségére, a vasúti közlekedési szolgáltatásokhoz kapcsolódó online felületek egyenlő esélyű hozzáférésének biztosítására, a járműpark fejlesztésével kapcsolatos egyeztetésekre, a látássérült utasok számára fokozottan balesetveszélyes helyzetek megszüntetésére, valamint a vasúti dolgozók szemléletformáló képzésére és a nagyközönség tudatosságát növelő kampányok közös lebonyolítására is. A konkrét tevékenységeket a későbbiekben létrejövő további megállapodások fogják szabályozni.

Az egyre szorosabb együttműködés egyik leglátványosabb eredménye a 2021-ben felújított Nyugati Pályaudvaron elhelyezett okos taktilis burkolati jelzésrendszer, de a Keleti Pályaudvaron várhatóan idén átadásra kerülő új utascentrum is biztosítani fogja az egyenlő esélyű hozzáférést a látássérült utasoknak.