A köztársasági elnök a centenáriumi programsorozat fővédnökeként tette tiszteletét október 15-én az MVGYOSZ székházában szervezett ünnepségen. Ünnepi köszöntőjében Louis Braille munkásságát idézte fel:
„A pontírás vak feltalálójának nem szegte kedvét, hogy olyan korban élt, amikor egyértelműen kevesebbre tartották társainál. Ő ugyanis nem érezte magát kevesebbnek. Három éven át megszállottan dolgozott tapintható írásrendszerének tökéletesítésén, mert hitte, hogy a vakok és látók egyenlősége a kommunikáció révén érhető el. Az MVGYOSZ éppen ezt szolgálja száz éve. Közös világunk akadályait emberséggel, egymásra figyelve, új segédeszközök feltalálásával és azok használatát a mindennapokban természetesnek véve tudjuk legyőzni.” Az államfő zárszóként egy Gyimesben élő látássérült prímás szavait idézte: „Nem kell látni, érezni kell!”
Fülöp Attila, az Emberi Erőforrás Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára ünnepi köszöntőjében bejelentette: a kormány 150 millió forinttal támogatja az MVGYOSZ centenáriumi eseményeinek megszervezését és a műemlék székház homlokzatának felújítását.
Dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke elmondta: “A Vakok Szövetségét az I. világháborúban megvakult hadirokkantak hozták létre 1918-ban, hogy a felettük való gyámkodás helyett ügyüket saját kezükbe véve segítsék elő a vakok társadalmi befogadását. A szövetség az elmúlt száz évben sokat tett a vakok munkához és ezáltal jövedelemhez jutása érdekében. E célból szereztek italmérési és trafikengedélyeket a II. világháború előtt, ezért harcolták ki, hogy a telefonközpont-kezelés védett szakma legyen, ezért indították be a vakok és gyengénlátók ipari iskoláját és harcoltak a vakok személyi járadékának bevezetéséért. Ebben a munkában együttműködtek nem csak az 1949-ben létrejött célvállalatokkal, a vakok és gyengénlátók iskoláival és a vakok intézeteivel, hanem a mindenkori kormánnyal is. Napjaink legfőbb kihívása az információkhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása, hogy az elektronikus ügyintézés, a technológia intenzív fejlődése által még inkább kinyíljon a világ a látássérültek előtt.”
Az elnök a hagyományoknak megfelelően átadta a Braille-emlékérmeket. Ezt a kitüntetést 1959 óta a szövetség elnöksége olyan személyeknek és szervezeteknek ítéli oda, akik sokat tettek a látássérültekért. A centenáriumi év díjazottjai között van a Next Move Kft. a DORKO márka képviselője.
Az elnök leleplezte a székház tapintható makettjét, mely által a műemlék épület a vakok számára is láthatóvá válik. Megnyitott az az emléktár, mely segédeszközök, emléktárgyak és kiadványok révén idézi fel az MVGYOSZ százéves történelmét.
Az ünnepséget Érdi Tamás világhírű vak zongoraművész koncertje koronázta meg.