Már több mint két éve hatályban van a Magyar Nemzeti Bank fogyatékos ügyfelekkel kapcsolatos bánásmódról szóló 4/2017. (III.13.) számú ajánlása. Ez a dokumentum számos olyan elvet, követelményt fogalmaz meg a pénzügyi szolgáltatást végző szervezetekkel szemben, amelyek – ha betartanák őket – jelentősen megkönnyíthetnék a fogyatékos ügyfelek szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű, akadálymentes hozzáférését. A bankok látássérült ügyfelei azonban az ajánlás megjelenése óta is folyamatosan jelzik az ügyintézések során szerzett, gyakran negatív tapasztalataikat, ezért ezeket összegyűjtöttük és a szövetség a Magyar Nemzeti Bankhoz, illetve a Bankszövetséghez fordul egyeztetés lefolytatását kezdeményezve. Azt gondoljuk ugyanis, hogy kizárólag személyes egyeztetések során van lehetőség az egyes területen jelentkező problémák teljeskörű feltárására, illetve a konkrét javaslataink közös megvitatásával a legmegfelelőbb megoldások megtalálására.

A Magyar Nemzeti Bank megkeresése egyébként azért is fontos e témában, mert feladatkörébe tartozik az általa felügyelt pénzügyi szervezetek körében az ajánlásban foglaltaknak való megfelelés figyelemmel kísérése, értékelése is. Ez alkalommal nem egyes pénzügyi szolgáltatókra koncentráltunk (a jó, illetve rossz tapasztalatok ugyanis sokszor fiók, illetve ügyintéző függőek), inkább általánosságban igyekeztünk bemutatni a nem megfelelő gyakorlatokat, a látássérült ügyfeleket érintő legsúlyosabb problémákat.

A személyes eljárást akadályozó tényezők közül az ügyfélhívó és besoroló rendszerek kihangosításának hiányára; az aláírással, valamint önálló ügyintézéssel kapcsolatos problémákra; az ügyintézők gyakran nem megfelelő hozzáállására; valamint arra hívtuk fel a figyelmet, hogy még mindig nem érvényesül következetesen az az ajánlás által is követendőnek tartott gyakorlat, miszerint a fogyatékos ügyfél kérésére a pénzügyi szervezet az ATM-ből történő kifizetéssel azonos díjfizetés mellett teljesít pénztári kifizetést. Az elektronikus ügyintézés kapcsán azt emeltük ki, hogy a pénzügyi szervezetek weboldalai, illetve mobilalkalmazásai bizonyos esetekben még mindig nem, vagy nem teljeskörűen hozzáférhetőek a látássérült ügyfelek számára, illetve előfordul, hogy azok valamilyen fejlesztést követően válnak alkalmatlanná az akadálymentes használatra. Végül jeleztük azt is, hogy egyetlen pénzügyi szervezet sem kereste fel a szövetséget annak érdekében, hogy a látássérültek speciális problémáit is figyelembe véve véleményezze belső képzéseiket, szabályzataikat, vagy akár fejlesztéseiket, holott ez a szabályzat alapján tőlük elvárható lenne.

E helyütt is szeretnénk megköszönni azok segítségét, akik megosztották akár pozitív, akár negatív tapasztalataikat a banki ügyintézéssel kapcsolatban.

Bízva abban, hogy e témában megkeresésünk nyomán konstruktív párbeszéd, valódi egyeztetés indul majd el, észrevételeikre a jövőben is számítunk.

Gulyásné dr. Bölkény Ágota